Přeskočit na obsah


TZ: Omezení vstupu končí

TZ: Omezení vstupu končí
Datum: 15. 10. 2015
  | 
Kategorie: Aktuality
Omezení vstupu z důvodu ochrany přírody do některých oblastí v Krkonošském národním parku, které Správa Krkonošského národního parku každoročně v souvislosti se sběrem borůvek vydává, končí.

Letošní sezona byla podobná jako v posledních třech letech a přestupků v souvislosti se sběrem borůvek bylo malé množství.

V průběhu platnosti „borůvkového nařízení“ strážci Správy KRNAP uskutečnili na sto tematicky zaměřených strážních služeb. Při nich zahájili pět správní řízení a uložili dvě blokové pokuty na místě.

Letošní sezonu lze tedy z pohledu porušování tohoto opatření hodnotit jako málo problémovou.

 


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz


Účelem opatření obecné povahy č. 1/2010 ze dne 8. června 2010 je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených Správou KRNAP. Vydané nařízení v žádném případě neomezuje běžné návštěvníky, kteří nadále mohou po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.
Důvodem, který Správu KRNAP k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty brusnice borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem je také rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny KRNAP, kde je normálně volný pohyb povolen a toto nařízení ho dočasně omezuje.
 


Tisková zpráva: Omezení vstupu končí (doc 119 kB)

Skrýt nabídku