Přeskočit na obsah


TZ: V Krkonošském muzeu Nechte na hlavě

TZ: V Krkonošském muzeu Nechte na hlavě
Datum: 12. 4. 2016
  | 
Kategorie: Aktuality
Co je kapižón, tureček či vápeník? Nejsou to žádné pohádkové postavičky, ale různé typy dámských čepců. Nejen tyto, ale například též množství vojenských, hasičských i policejních čepic a helem, si můžete prohlédnout na výstavě Nechte na hlavě v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Výstava bude otevřena do 28. srpna 2016.

Pokrývky hlavy jsou charakteristickou součástí mužského i ženského oděvu a vypovídají mnohé o svých nositelích i době svého vzniku. Pánské se mohou pochlubit větší pestrostí a rozmanitostí typů, forem a materiálů, než ženské. Na první pohled to snad někoho překvapí, protože dnes módní proměnlivost a „parádivost“ přisuzujeme spíše ženskému prostředí. V minulosti tomu tak většinou nebylo. Vždyť i v přírodě se samečci předvádějí zpravidla více, než samičky. Lidé parádní chvost nemají, zato si jsou dobře vědomi významu hlavy jako nositelky čidel řady smyslů, komunikačního prostředku i sídla rozumu. Není tedy žádný div, že právě hlava se stala jak předmětem zvláštní ochrany, tak nositelkou ozdob a odznaků důstojnosti.

Pokrývky hlavy jsou bohatě obsaženy ve sbírkách řady muzeí. Málokde však vytvářejí plynulé vývojové řady a do stálých expozic se dostávají jen ojediněle jako ilustrační předměty. Rozhodli jsme se proto připravit výstavu, která by umožnila veřejnosti prohlédnout si množství zajímavých exemplářů ukrytých dlouhá desetiletí v šeru depozitářů. Hlavním cílem této výstavy není ukázat ucelený historický vývoj pokrývek hlavy již jen proto, že ve sbírkách zdejších muzeí jsou obsaženy čepce, klobouky a helmy především z 19. a 20. století a nikde se muzejníci jejich sbírání nevěnovali systematicky. Naše sbírky i přesto obsahují pestrou a zajímavou škálu mužských i ženských pokrývek hlavy, které vypovídají mnohé, dobovém vkusu, módě, zvyklostech, též technologických možnostech a zručnosti výrobců.

Výstava v historickém domě čp. 222 na Náměstí Míru ve Vrchlabí je přístupná denně mimo pondělí od 8.00 do 16.30, a to až do 28. srpna 2016.


Další informace o aktuálním dění v Krkonošském muzeu Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu www.facebook.com/krkonosskemuzeum

Kontakt:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz


Tisková zpráva: V Krkonošském muzeu Nechte na hlavě (doc 117 kB)

Skrýt nabídku