Přeskočit na obsah


Krkonošské muzeum v Jilemnici představí slavného neznámého Vejrycha

Krkonošské muzeum v Jilemnici představí slavného neznámého Vejrycha
Datum: 23. 6. 2017
  | 
Kategorie: Tiskové zprávy
Architekt Jan Vejrych patří k nemnohým, jejichž stavby jsou široké veřejnosti obecně známy, ale paradoxně většina lidí nezná jméno autora.

Vždyť kdo by neznal pražský hotel Paříž, radnici v Pardubicích, Kolíně či Kladně. V širokém povědomí zůstávají i okresní domy v Novém Bydžově a Slaném, spořitelna v Jilemnici, zámek ve Zruči nad Sázavou a mnoho dalších. Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici otevírá výstavu Jan Vejrych - architekt z Horní Branné u Jilemnice, která si klade za cíl tuto skutečnost změnit. Navštívit ji můžete až do 1. října 2017.

Jméno architekta Jana Vejrycha prostupuje mnoha místy naší země, přesto se jeho tvůrčímu odkazu dosud nedostalo podrobnějšího zhodnocení. Jistě i proto, že byl jeho styl dlouho považován za spíše eklektický a nepříliš hodnotný. S větším časovým odstupem však vnímáme, jak jeho dílo podivuhodně vrostlo do našich měst i vesnic a stalo se ve většině případů i předmětem památkové ochrany.

Jan Vejrych se narodil v Horní Branné u Jilemnice a k rodnému kraji měl vždy vřelý vztah. Pro Horní Brannou navrhl honosnou školní budovu, jež byla později upravena a znehodnocena. Na přání hraběte Jana Harracha připravil plány na úpravu branské rodové hrobky. Sousední Jilemnice mu vděčí za krásnou pseudorenesanční budovu dívčích škol a spořitelnu. V nedalekých Semilech dodnes stojí cenný Obecní dům. Vejrychovy stavby zůstávají i v naší době školou kvalitní, do posledních detailů promyšlené práce. Interiéry jsou funkční a neobyčejně útulné, exteriéry vynikají charakteristickým a nápaditým rukopisem, odrážejícím autorovu bohatou tvůrčí invenci.

Vystaveny jsou projekty staveb, historické fotografie, k unikátům patří přibližně šestimetrový nákres špice věže jilemnické dívčí školy či dochovaný pult z jilemnické spořitelny. Vejrychovi splácíme alespoň zčásti dluh, jejž si společnost začíná se stále větší intenzitou uvědomovat.

U příležitosti této výstavy vydala Správa KRNAP katalog Jan Vejrych - život a dílo architekta z Horní Branné u Jilemnice, který lze zakoupit na místě nebo přes e-shop Správy KRNAP http://eshop.krnap.cz/eshop/product/jan-vejrych-zivot-a-dilo-architekta-z-horni-branne-u-jilemnice/.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin do 1. října 2017.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku