Přeskočit na obsah


Krkonošské muzeum v Jilemnici představuje historii místní dráhy

Datum: 17. 3. 2015
  | 
Kategorie: Tiskové zprávy
Krásu modelových železnic nám připomíná železniční trať Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou.

Prodírá se údolími západního podhůří Krkonoš, aby se zastavila na samém úpatí hor. Historii této dráhy se věnuje nově otevřená výstava Z historie místní dráhy Martinice v Krkonoších - Jilemnice - Rokytnice nad Jizerouv Krkonošském muzeu v Jilemnici. Vystavena bude nejenom spousta historických fotografií, plánů (dokonce i plány na dostavbu dráhy z Rokytnice nad Jizerou do Kořenova), ale také množství předmětů z historických lokomotiv, funkční model parního stroje lokomotivy 387.0 a mnoho dalších zajímavých věcí. Výstava končí 10. května 2015.

Daleko za hranicemi lidské paměti leží chvíle, kdy se mezi skalami objevil první vlak se supící lokomotivou v čele a ověnčené vagóny na zbrusu nových stanicích vydaly první příděl cestujících. Je čas vzpomínat a ohlédnout se. Za krutými zimami s několikametrovými závějemi. Za námahou lidí sytících tendry lokomotiv. Za radostnými cestami na dovolenou či za nešťastnými ženami ležícími v zoufalství před lokomotivou rakouského mobilizačního vlaku.

Mnoho změnila lokálka v chudém horském kraji, ale sama se měnila po léta jen pramálo. Tytéž stroje duněly po ocelových viaduktech a teprve v polovině minulého století zahučely v údolích červené motorové vozy. Starým osvědčeným "třistatřináctkám" zůstala pouze nákladní doprava. I tady však záhy podlehly v konkurenčním boji s modernějšími družkami, ale pára se zde udržela ještě víc jak dvacet let. Každý příznivec železnice má jistě ještě v živé paměti nezapomenutelné večerní zážitky z dob, kdy na mohutném stoupání z Hrabačova do Jilemnice "čtyřkolák" v čele nákladního vlaku za rytmického dunění výfuků rozhazoval roje svítivých jisker a oblaky páry prošlehávaly zážehy otevřené pece.

Výstava je otevřena do 10. května denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz
 


Tisková zpráva: Krkonošské muzeum v Jilemnici představuje historii místní dráhy Martinice v Krkonoších - Jilemnice - Rokytnice nad Jizerou (doc 825 kB)

Pozvánka: Z historie místní dráhy Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Rokytnice nad Jizerou (jpg 327 kB)

Skrýt nabídku