Přeskočit na obsah


Vandalové poničili ústí Albeřické jeskyně

Vandalové poničili ústí Albeřické jeskyně
Datum: 23. 11. 2017
  | 
Kategorie: Tiskové zprávy
Albeřická jeskyně, respektive Bischofův lom v Horních Albeřicích, se stal terčem vandalů.

Ti porušili zákaz vstupu do volného terénu v I. zóně KRNAP a prošli Bischofovým lomem, aby po sobě v jeho závěru u ústí Albeřické jeskyně zanechali stopy v podobě nástěnných maleb. Zákon porušili i rozděláváním otevřeného ohně.

Vandalové v ústí Albeřické jeskyně rozdělali oheň a vzniklými uhlíky pomalovali stěny. Zanechali na nich nápisy jako "EXPEDICE AC" nebo "AHOJ" a obrázky symbolizující postavy a zvířata. "Je to do nebe volající lidská hloupost," říká Václav Jansa, náměstek ředitele a vedoucí odboru péče o národní park. "Navíc vstup do Bischofova lomu není jen prohřeškem proti ochraně přírody, ale i záležitostí velmi nebezpečnou, kde hrozí pád kamení," doplnil Jansa. Vše navíc v době, kdy se zde na zimování připravují netopýři. Rozdělání ohně v ústí Albeřické jeskyně je proto obzvláště alarmující. Kouř, resp. pozůstatek kouře, totiž může odradit netopýry nejen od vletů na zimoviště, ale i od jeho využívání během nastávající zimy. Netopýři jsou totiž v případě svých zimních úkrytů, kde "prospí" celou zimu, velmi konzervativní. Řada z nich se celý život vrací na stejné zimoviště, někteří jedinci dokonce na stejné místo v něm. A je-li takovéto tradiční zimoviště poškozeno (například oním zakouřením po ohni), musejí vyhledat zimoviště náhradní. Zbytečně pak při tom ztrácejí energetické zásoby, které jim mohou následně chybět do jarního probouzení.

V nejbližší době budeme muset poničené stěny umýt, abychom nynějšími kresbami neinspirovali další vandaly.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku