Přeskočit na obsah


TZ: Další sezona na krkonošských loukách končí a byla úspěšná

TZ: Další sezona na krkonošských loukách končí a byla úspěšná
Datum: 23. 10. 2019
  | 
Kategorie: Aktuality
Správa Krkonošského národního parku podporuje péči o cenné krkonošské louky. Díky několika běžícím projektům na podporu lučních společenstev obhospodařujeme nyní zhruba 120 lučních lokalit.

V rámci projektu „Obnovný management krkonošských luk“ pod programem OPŽP byla tuto sezonu obnovena a podpořena péče o 43 lučních lokalit.

„Letošní sezona pomalu končí a můžeme ji, troufám si říci, prohlásit za úspěšnou,“ říká ředitel Správy KRNAP, Robin Böhnisch. „Letos jsme podpořili péči na 43 lokalitách. Veliké díky patří především hospodářům, kteří péči o louky realizovali. Celková výměra luk v rámci zmíněného projektu je více jak 360 hektarů,“ upřesnil ředitel. Na krkonošských loukách se vláčelo, sekalo, sušilo seno, pásl dobytek, přesekávaly se nedopasky. Mohli jste vidět pasoucí se kravky, ovečky, kozy i koně. Sekalo se klasickými traktory, lehkými horskými traktory, šetrnými ručně vedenými sekačkami s lištou a křovinořezy. Teď na podzim můžete vidět hospodáře hnojit luční porosty odleželým kompostem.

Práce hospodářů na loukách doplňuje projektová pracovní skupina. Tito pracovníci Správy KRNAP pomáhají především s úklidem lokalit po zimě, úklidem štěrku a kamení z luk, pročišťováním stružek, se sečí invazivních a expanzivních druhů rostlin, především šťovíku alpského a lupiny mnoholisté. Pracovní skupina též vyžínala borůvčí na loukách určených k dalšímu hospodaření, opravovala ohrady a pomáhala se sečí na špatně dostupných místech. Nyní se soustředí na vyřezávání náletu.

Péče o louky v číslech za letošní rok:

  • úklid po zimě, odvoz větví, spadlé stromy, opravy či likvidace starých ohrad, úklid větví a další práce na celkem 29 lokalitách
  • frézování pařezů na 2 lokalitách, úklid štěpky na 2 lokalitách
  • pročištění stružek na 7 lokalitách (v délce celkem 1 km)
  • úklid štěrku či kamenů z luk na 6 lokalitách
  • čištění svodnic na 5 lokalitách
  • seč invazivních a expanzivních druhů rostlin (šťovík alpský, lupina mnoholistá, křídlatka japonská, kýchavice bílá, třezalka) na celkem 21 lokalitách (10 ha)
  • oprava přehrážek v erozní rýze na lokalitě Friesovy Boudy
  • seč a úklid borůvčí na 5 lokalitách (celkem 1 ha)
  • seč podmáčených a špatně dostupných částí luk na 3 lokalitách
  • výřezy náletu zatím na 6 lučních lokalitách

Projekt: Obnovný management krkonošských luk (CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_120/0010296), Operační program Životní prostředí.


Další informace o aktuálním dění na loukách můžete sledovat na webových stránkách: https://life.krnap.cz/ a facebookovém profilu: https://www.facebook.com/life.corcontica/

Bližší informace:
Mgr. Hana Šimonová, komunikace projektu, Správa KRNAP, tel.: 604 506 715, e-mail: hsimonova(zavináč)krnap.cz

Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP, tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku