Přeskočit na obsah


TZ: Harrach se dočkal ocenění

TZ: Harrach se dočkal ocenění
Datum: 24. 4. 2019
  | 
Kategorie: Aktuality
Kniha Jan Nepomuk hrabě Harrach, kterou Správa KRNAP vydala v loňském roce, získala ocenění Kniha roku Libereckého kraje v kategorii Monografie.

Více než tří set stránková kniha autora Jana Luštince odhaluje tohoto českého šlechtice v dosud nevídané šíři.

Hrabě Jan Nepomuk František Karel Harrach se narodil roku 1828 ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta hraběte Harracha (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie, rozené princezny z Lobkowicz (1809–1881). Jistě i to se stalo příčinou, proč hrabě Jan záhy začal zvýšenou měrou pociťovat své české kořeny. Doba, do níž vstoupil, se vyznačovala řadou pronikavých proměn a k řadě přispěl i on sám. Harrachové vždy patřili k vysoce postaveným rodům a disponovali navíc značným majetkem. Již od 17. století vynikali jako zdatní hospodáři, kteří dokázali se svým majetkem rozumně, ohleduplně nakládat a zároveň si dokázali udržet dobré a v případě hraběte Jana i mimořádné sociální cítění.

S odstupem více než stovky let můžeme na první místo Janových zásluh postavit boj o českou menšinu ve Vídni. Také přínos v oblasti hospodářské byl mimořádný, Harrach byl mimo pochybnost úspěšný a vzdělaný podnikatel a vynikající hospodář. Podpora kultury, turistiky i dalších činností, hmotná a morální, se dá pro velký rozsah jen obtížně zmapovat, a to tím spíše, že Jan ji nezřídka prováděl skrytě.

Oceněná kniha přibližuje čtenářům tohoto velikána naší minulosti a odhaluje čtenářům nejedno tajemství z jeho života.

Kniha je stále ke koupi u dobrých knihkupců nebo na pultech informačních center Správy KRNAP v Harrachově, Vrchlabí, Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou a stejně tak i v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici.

 

Další informace o aktuálním dění v Krkonošském muzeu Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu www.facebook.com/krkonosskemuzeum

Kontakt:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz
 

Skrýt nabídku