Přeskočit na obsah


TZ: Jaká byla návštěvnost prvního prázdninového prodlouženého víkendu na hřebenech Krkonoš?

TZ: Jaká byla návštěvnost prvního prázdninového prodlouženého víkendu na hřebenech Krkonoš?
Datum: 15. 7. 2021
  | 
Kategorie: Aktuality
Pozornost odborníků na cestovní ruch i laiků se každoročně obrací k návštěvnosti hor během prvního červencového prodlouženého víkendu.

I letos Krkonoše s napětím sledovaly začátek vrcholné letní turistické sezony, která se tradičně projevuje skokovým nárůstem počtu návštěvníků. Očekávání nadměrně velké návštěvnosti se naplnila.

Předběžné výsledky potvrzují, že i letošní začátek letních prázdnin byl z hlediska intenzity návštěvnosti enormní a téměř srovnatelný s rokem minulým. Celková průměrná denní intenzita návštěvnosti během prvního prodlouženého červencového víkendu dosahovala v letošním roce hodnot téměř 13 500 průchodů/průjezdů za den. V roce 2020 činila 14 200 průchodů/průjezdů a v roce 2019 téměř 10 000 za den. Na některých monitorovaných profilech jsme zaznamenali dokonce dosavadní rekordní hodnoty průchodů/průjezdů, a to od roku 2012, kdy byla sčítací zařízení instalována a zcela zprovozněna. Dosavadní maximální hodnoty byly odečteny např. na lokalitách Růženčina zahrádka (1 078 průchodů/den), Pramen Labe (1 200 průchodů/den), U Čtyř pánů (250 cyklistů/den), na Labské boudě (2 877 průchodů/den) či na trase Výrovka – Památník obětem hor (2 230 průchodů a 245 cyklistů).

Téměř srovnatelné hodnoty s uplynulým rokem 2020 byly zjištěny na trasách vedoucích na vrchol Sněžky z české strany pohoří (cesta Obřím dolem 1 750 průchodů/den a Jelenka 1 940 průchodů/den).

Měřicí profily se nacházejí zejména v hřebenových partiích Krkonoš a na hlavních turistických trasách vedoucích k vrcholovým a nejvíce navštěvovaným částem pohoří. Monitoring je zajištěn automatickými sčítacími zařízeními s nepřetržitým provozem, na jehož chodu se podílí Nadace Partnerství, o. p. s.

V reakci na očekávanou zvýšenou návštěnost Sněžky během letních měsíců kolegové z polského Karkonoského Parku Narodowého opět zjednosměrnili chodník od Slezského domu na Sněžku (červeně značená cesta). Po dobu letních prázdnin bude tento chodník sloužit pouze k výstupu na Sněžku. K sestupu ve směru ke Slezskému domu budou turisté muset zvolit žlutě značenou Jubilejní cestu severním úbočím Sněžky.

Ohledně pohybu po polském krkonošském národním parku je také důležité připomenout, že psi musí být na vodítku a dokonce je řada cest, kam turisté se psy vůbec nesmějí. Mapu těchto cest s omezením najdete zde: https://kpnmab.pl/img/images/turystyka/PSY/mapka_PSY_2021.jpg

Dalším rozdílem oproti českému KRNAP je povinnost zaplatit vstupné, například zakoupením vstupenky online: https://kpn.eparki.pl/#

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku