Přeskočit na obsah


TZ: Kavánova opona míří do restaurátorské dílny

TZ: Kavánova opona míří do restaurátorské dílny
Datum: 18. 10. 2018
  | 
Kategorie: Aktuality
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici je domovem jedinečného výtvarného díla. Obraz Kotel v Krkonoších namaloval uznávaný český krajinář František Kaván jako oponu pro křížlické ochotníky.

Od roku 1955, kdy byl obraz nalezen na půdě jednoho horského hostince, zdobí vstupní halu jilemnického zámku. Nyní se toto monumentální dílo dočká restaurování.

Obraz Kotel v Krkonoších, namaloval Kaván v roce 1895 temperou na plátně je o rozměrech 220 × 440 cm a váží 350 kg. Tvorbu obrazu jako své opony si objednali ochotníci z Křížlic. Přestože my dnes toto dílo obdivujeme a považujeme je za unikátní, zadavatel prací - křížličtí ochotníci - zřejmě mnoho nadšeni z výsledku nebyli. Motiv, který Kaván vybral - krajina s Kotlem - přesně nevystihoval jejich představu, která zřejmě byla spíše figurální. Kavána snad měli přímo obvinit z jeho touhy pochlubit se krajinářským uměním. Důsledkem tohoto sporu je dodnes krásně čitelný vzkaz malíře v pravém dolním rohu obrazu "Ani pro chloubu, ani pro troubu!", který alespoň takto symbolicky odsoudil tamní ochotníky.

Právě v důsledku tohoto sporu zůstalo mistrovské dílo svinuto a uloženo na půdě křížlické hospody, kde bylo zapomenuto. Znovuobjeveno byla až v roce 1955. Od té doby je součástí výzdoby Krkonošského muzea v Jilemnici.

Jeho podoba je po desetiletích potemnělá a zašlá. "Od plánovaného restaurování si slibujeme, že se opět objeví nádherné Kavánovo světlo," říká ředitel muzea Jan Luštinec. "Očekáváme, že rozdíl bude markantní a těšíme se na to, až jej ke konci tohoto roku restaurovaný opět ukážeme veřejnosti," dodal.

Odbornému restaurátorskému zásahu dnes předcházel logisticky složitý proces sejmutí obrazu z rámu. Nejprve bylo nezbytné sundat obraz, spustit jej dolů a bezpečně uložit. Poté byl rozebrán rám a celý komplet byl naložen na nákladní vůz. Celé dílo bylo převezeno do specializované restaurátorské dílny v Praze.

Restaurování Kavánova obrazu Kotel v Krkonoších je součástí projektu Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea - Jilemnice, který podpořila Evropská unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

  

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku