Přeskočit na obsah


TZ: KM v Jilemnici přibližuje život kardinála Arnošta Vojtěcha Harracha, arcibiskupa pražského

TZ: KM v Jilemnici přibližuje život kardinála Arnošta Vojtěcha Harracha, arcibiskupa pražského
Datum: 11. 11. 2015
  | 
Kategorie: Aktuality
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici otevírá novou výstavu Mezi Prahou, Vídní a Římem. Kardinál Arnošt Vojtěch Harrach, arcibiskup pražský (1598–1667). Výstava přibližuje život této významné osobnosti, který má díky rodu Harrachův vazbu na náš kraj.

Druhorozený syn hraběte Karla z Harrachu byl předurčen duchovní kariéře. Po studiích ho vypravila rodina na cesty na zkušenou, do Říma přijel i s preceptorem na konci roku 1616. Zde se stal později papežským tajemníkem. Roku 1624 se stal pražským arcibiskupem. Patřil k diplomaticky neobyčejně obratným mužům. Ve velmi složité situaci během třicetileté války musel bojovat s řadou nepřátel na domácí půdě i v zahraničí.

Korunoval tři české krále, dvě české královny, třikrát volil papeže a sám byl jediný horkým kandidátem na papeže, který vzešel z českých zemí.

Navzdory válečnému běsnění (sám byl roku 1648 zajat Švédy) podporoval vzdělávání i umění a soustředil se na ně zejména po uzavření Vestfálského míru. Snažil se pozvednout úroveň kněžstva, jeho úsilí o pravidelné vizitace (kontroly) však nebyly vždy přijímány s náležitým pochopením. Usiloval také o lepší hmotné zabezpečení kléru. Založil dvě diecéze (litoměřickou a královéhradeckou).

Slavnostní zahájení výstavy Mezi Prahou, Vídní a Římem. Kardinál Arnošt Vojtěch Harrach, arcibiskup pražský (1598–1667) se uskuteční ve čtvrtek 12. listopadu. Záštitu nad výstavou převzal J. E. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český.

Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin do 29. února 2016.

Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz


Tisková zpráva: Krkonošské muzeum v Jilemnici přibližuje život kardinála Arnošta Vojtěcha Harracha, arcibiskupa pražského (doc 804 kB)
 

Skrýt nabídku