Přeskočit na obsah


TZ: Krkonoše budou opět čisté

TZ: Krkonoše budou opět čisté
Datum: 4. 5. 2018
  | 
Kategorie: Aktuality
Tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků vyrazí v těchto dvou dnech na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky, které se objevily po zimní sezóně.

Akce Čisté Krkonoše je už tradiční, probíhá na jaře a na podzim, na české i na polské straně Krkonoš. Obvykle se podaří vyčistit hory od cca 4 tun odpadu.

 

Sběrači vyrážejí na trasy, které strážci vytipovali jako vhodné pro sběr odpadků. V příštích dvou dnech se tak na řadě míst podél turistických cest objeví modré plastové pytle plné odpadků, které později strážci svezou z hor dolů. "V letošním roce je akce Čisté Krkonoše součástí přeshraničního projektu Partner Krkonošského národního parku. Díky tomu můžeme s klidným svědomím říci, že opravdu vyčistíme celé Krkonoše, jak české, tak polské. Tak jako u nás dnes vyrážejí do terénu pracovníci Správy KRNAP, tak v Polsku vyrazí kolegové z polského národního parku," upřesnil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

 

Akce Čisté Krkonoše ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hosta v přírodě: zatímco přinést si občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou někteří návštěvníci za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá 4 týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

 

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

 

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

 

Skrýt nabídku