Přeskočit na obsah


TZ: Letošek bude rokem Františka Kavána

TZ: Letošek bude rokem Františka Kavána
Datum: 3. 2. 2016
  | 
Kategorie: Aktuality
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici si v letošním roce připomene významná výročí víchovského rodáka, malíře Františka Kavána. Slavit budeme 150 let od jeho narození, 75. výročí úmrtí a 60 let Kavánovy galerie v jilemnickém muzeu.

Naší nejvýznamnější akcí bude výstava jeho obrazů, kterou zahájíme 18. března. Návštěvníci ji budou moci vidět do konce května. Po jejím ukončení bude putovat do Prahy a následně ještě do Jičína.

U příležitosti letošních výročí vydáme edici velkoformátových pohlednic Kavánových obrazů s krkonošskými motivy, nástěnný kalendář a knihu František Kaván - život a dílo (výběr z korespondence).

Významný český malíř - krajinář František Kaván se narodil 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice ( † 16. prosince 1941, Libuň). Malbu studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. Ten vytušil jeho výjimečný talent a ke studiu jej přijal bez zkoušky. Jeho dílo je významně spjaté s rodným krajem. Maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Historici umění řadí Kavána spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem mezi nejvýznamnější české krajináře.

Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz


Tisková zpráva: Letošek bude rokem Františka Kavána (doc 827 kB)

Skrýt nabídku