Přeskočit na obsah


TZ: Vlčice, odchycená u Vrchlabí, musela být bohužel utracena

TZ: Vlčice, odchycená u Vrchlabí, musela být bohužel utracena
Datum: 24. 8. 2018
  | 
Kategorie: Aktuality
Jelikož výsledky krevních testů z počátku tohoto týdne u vlčice nedávno odchycené nedaleko Vrchlabí ukázaly přítomnost protilátek na vzteklinu, museli jsme ve čtvrtek po dohodě s veterináři Safari Parku Dvůr Králové, infektology Fakultní nemocnice Hradec Králové a veterináři Státní veterinární správy přistoupit k utracení zvířete.

Vzhledem k závažnosti možného rizika nebylo možno postupovat jinak. Následné testy podezření na vzteklinu naštěstí nepotvrdily.

Vlčice byla nalezena v pátek 3. srpna ráno v elektrickým ohradníkem obehnané ohradě s ovcemi na Vrchlabsku, kam pravděpodobně sledovala jinou skupinku vlků, která předchozí noc strhal hospodáři čtyři ovce. Jevila známky frustrace a stresu, který bylo možné přičítat dlouhodobému nedobrovolnému pobytu (cca 30 hodin) v tomto zajetí a její neschopností přijímat potravu a tekutiny - zřejmě po zásahu elektřinou do mordy. Vlčice byla vypuštěna zpět do volné přírody, nicméně další dva dny se pohybovala v bezprostřední blízkosti lidských obydlí, až nakonec v pondělí 6. srpna vnikla přímo do jednoho z objektů, kde byla nakonec, za pomoci veterinářů, uspána a odchycena.

V karanténě Safari Parku Dvůr Králové poté dostala potravu a byla podrobena potřebným vyšetřením a testům. Přestože se její zdravotní stav v prvních dnech postupně zlepšoval, krevní testy na psinku vyšly negativně a ani vnější známky vztekliny zvíře neprojevovalo, poslední vzteklinové testy z počátku tohoto týdne bohužel ukázaly zvýšenou hladinu protilátek v krvi. V posledních dnech navíc veterináři zaznamenali sníženou schopnost reagovat na zvukové podněty, tedy oslabování sluchu, což může být rovněž jedním z vnějších příznaků vztekliny. Po konzultacích s veterináři i odborníky na infekční onemocnění jsme museli nakonec přistoupit k rozhodnutí zvíře utratit. Následné testy na mozkové tkáni zvířete nakonec přítomnost viru vztekliny vyloučily. Možným zdrojem protilátek v těle vlčice se nadále zabýváme.

Dnes přišly i výsledky genetické analýzy, které ukázaly, že se skutečně jednalo o samici čistokrevného vlka. Testy tedy vyvrátily podezření, že šlo o křížence vlka a psa.

V souvislosti s probíhajícím návratem velkých šelem do české (i krkonošské) přírody znovu připomínáme, že divoké šelmy se obvykle chovají velmi plaše a lidem se vyhýbají. V případě, že byste se v přírodě setkali se šelmou, která se chová odlišně, tedy bez projevů plachosti, kontaktujte preventivně Správu KRNAP na pohotovostním telefonním čísle 737 211 113.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku