Přeskočit na obsah


TZ: Začíná období uzávěr na cestách

TZ: Začíná období uzávěr na cestách
Datum: 11. 9. 2018
  | 
Kategorie: Aktuality
Před letní sezonou avízované opravy cest probíhaly dosud bez nutnosti dané úseky uzavírat. Správa KRNAP tak spolu s dodavateli vstřícně vyšla vrcholu turistické sezony v Krkonoších.

Nyní však nadchází doba, kdy dodavatelé začnou intenzivní práce i na těch nejfrekventovanějších úsecích.

Na níže uvedených lesních cestách budou měněna potrubí propustků a vyzdívání jejich čel a usazovány svodnice a z toho důvodu bude nezbytná jejích úplná uzavírka.

Na Úpském rašeliništi začaly práce na výměně dřevěného povalového chodníku. Jedná se o úsek Luční bouda – bývalá Obří bouda. Zdejší povalových chodník byl vyměněn před více než 20 lety. Přestože byl i s ohledem na zdejší náročné klimatické podmínky již tehdy zvolen jako materiál dub, tak jeho životnost se již blíží konci. Uzávěru je snadné obejít a to po Jantarové cesta do Polska a pak po Cestě česko-polského přátelství ke Slezskému domu, resp. bývalé Obří boudě.

Nejnáročnější opravou bude turistický chodník mezi Růžohorkami a Sněžkou. Ve spodní části – přibližně mezi stanicí lanovky Růžová hora a sedlem mezi Růžovou horou a Sněžkou – dojde k výměně materiálu v cestě. Dříve použité vápencové podloží bude odstraněno a nahrazeno pro zdejší přírodu vhodným nealkalickým materiálem. V úseku od sedla směrem k vrcholu Sněžky budou opraveny schody a štětování mezi nimi. Od doby poslední opravy uplynulo 21 let a desetitisíce návštěvníků, kteří tudy ročně procházejí, na stavu chodníku zanechávají svou pomyslnou stopu v podobě postupného zhoršování stavu. Chodník bude doštětován, aby pohyb po něm byl bezpečný a zejména pohodlný. Jenom tak se totiž množství turistů bude držet na vyznačené cestě a nebude si vyšlapávat chodníčky v jejím okolí. Takový jev je negativní a velmi ohrožující jedinečnou přírodu arkto-alpínské tundry Krkonoš a jeho základní prevencí je právě kvalitně udržovaný chodník.

Právě na tento úsek začne v závislosti na počasí od pátku 14. září vrtulník přepravovat stavební materiál. Vzhledem k tomu, že v letovém koridoru není možný pohyb turistů, tak dojde k uzavření nejenom uvedené trasy Růžová hora – Sněžka, ale také tras, které vrtulník bude křižovat. Od 14. do 19. září bude uzavřena turistická cesta v úseku kaplička v Obřím dole – Obří sedlo, protože vrtulník bude lítat na manipulační plochu BAM nad Modrým dolem. Od 19. září do odvolání bude létat do Lvího dolu na manipulační plochu Na Kose. Proto bude uzavřena cesta Lvím dolem (cyklotrasa) i zelená turistická cesta tzv. Traverz.

Vzhledem k omezením přístupu největší turistické atrakce Krkonoš – Sněžky – k její návštěvě doporučujeme využít lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku nebo turistické cesty od Jelenky nebo od Luční boudy přes Polsko.

Aktuální stav omezení bude k dispozici na našich internetových stránkách https://www.krnap.cz/omezeni-na-cestach/.

Název cesty Odkaz Od Do Charakter omezení
Turistický chodník Luční bouda – Obří bouda mapa mapa 10. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Turistický chodník Naučná stezka Černohorská rašelina mapa 1. 7. 2018 30. 9. 2019 Omezení průchodu s možností dočasného uzavření
Turistický chodník Růžová hora – Sněžka mapa 14. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta Konvalinka mapa mapa 10. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta Žlutá mapa 10. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta Lví cesta mapa 3. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta Baštírna mapa 3. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta Mánkova mapa 3. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta Rýchorská II mapa 3. 9. 2018 30. 9. 2019 Úplné uzavření
Lesní cesta K Lysečinské boudě mapa 3. 9. 2018 30. 9. 2018 Úplné uzavření

 


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz

Skrýt nabídku