Přeskočit na obsah


Památník zapadlých vlastenců – Paseky nad Jizerou

Krkonošská muzea se od úterý 4. května 2021 opět těší na své návštěvníky.
K dispozici bude návštěvníkům pochopitelně dezinfekce, návštěvníci budou muset používat v muzeu roušky nebo respirátory.

Krkonošské muzeum Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou bude ve středu 20. října 2021 z technických důvodů (odstávka dodávky elektřiny) veřejnosti uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Návštěvní doba:

prosinec–říjen út–ne 9.00–12.00  13.00–16.00
listopad zavřeno
Vstupné: plné 40,- Kč | zvýhodněné 20,- Kč | rodinné 90,- Kč
Vstupné na výstavy: plné 20,- Kč | zvýhodněné 10,- Kč

Zvýhodněné vstupné: děti od 6 do 15 let, studenti, důchodci, držitelé průkazu ZTP a ZTPP
Rodinné vstupné: 2 dospělí a max. 3 dětiPamátník zapadlých vlastenců slouží i jako informační centrum

Památník zapadlých vlastenců najdete uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše a v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Vznikl v roce 1958 v prostorách bývalé farní budovy zásluhou několika paseckých nadšenců a díky ochotným dárcům vzácných rodinných památek původně jako literární památník věnovaný památce písmáka, houslaře a učitelského pomocníka Věnceslava Metelky, jehož osobností se inspiroval Karel Václav Rais ve svém románu Zapadlí vlastenci. Zájem veřejnosti vedl k postupnému rozšiřování sbírek a výstavních prostor. V roce 1975 byla otevřena nová expozice, seznamující návštěvníky s bohatými kulturními tradicemi obce. V roce 1979 byla doplněna stálou výstavou krkonošské houslařské školy, která představuje Věnceslava Metelku jako zakladatele a Paseky jako kolébku houslařství. Unikátní sbírka hudebních nástrojů zahrnuje práce prvních paseckých houslařů a jejich žáků až po současné houslaře ze slavných rodů Pilařů a Špidlenů.

Expozice krkonošské houslařské školyRoku 2005 byla vlastivědná expozice přebudována tak, aby poskytovala hlubší a bohatší informace z historie, spolkového života, živností, řemesel a průmyslu obce od 19. do poloviny 20. století. Vedle praktické ukázky tkalcovského řemesla na dvou ručních stavech je možné nahlédnout do tajů soustružnického řemesla v nově otevřené soustružnické dílně, vybavené dřevoobráběcím soustruhem a souborem nářadí z konce 19. století. Dokladem lidového umění je pohyblivý betlém bratří Škrabálků z počátku 20. století.

Plán výstav na rok 2021

1. 7. 2020 – 31. 3. 2022 Pasecký fotograf Petr Kučera
8. 12. 2020 – 31. 3. 2022 U prostřeného stolu

Partnerem Památníku zapadlých vlastenců je obec Paseky nad Jizerou.


Kontakt:

Památník zapadlých vlastenců
Paseky nad Jizerou 121
512 47
Tel.: 481 523 609
E-mail: muzeumpaseky(zavináč)krnap.cz

Rekonstrukce Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách n. Jizerou

V paseckém Památníku zapadlých vlastenců proběhne rekonstrukce objektu bývalé fary a celá výstavní expozice bude modernizována.

Projekt Krkonošské muzeum expozice Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou je podpořen z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).Skrýt nabídku