Přeskočit na obsah


Skialpinismus v KRNAP

Na základě spolupráce s Horskou službou a Českou asociací horských vůdců (ČAHV) zveřejňuje Správa KRNAP pro letošní sezonu osm skialpinistických tras, které vedou hlavně po turisticky značených cestách, ale také mimo ně. Lyžaři je tak mohou využit pro své túry.

Foto: Lukáš Neklan

Skialpové trasy představují turistické okruhy pro skialpinisty. Jsou to trasy, jež lze kombinovat i s ostatními turisticky značenými trasami a s ostatními cestami a nelesními plochami mimo klidové zóny KRNAP. Nejedná se o žádné zážitkové sjezdy do karů ani o slalom mezi stromy, ale o trasy, kde je možné se naučit správně „šlapat“ do kopce, sjíždět, a nebo si jen užít pěkný výlet. Jejich vznik se váže na aktivity horských vůdců v Krkonoších, a proto vycházejí hlavně z jejich potřeb.

Národní park je zřízen a vázán podmínkami zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a lesní porosty navíc také zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích.
Uvedené trasy jsou povoleny pouze na období od 2014–2020 a Správa KRNAP bude monitorovat dodržování podmínek uvedených v rozhodnutí č. KRNAP 07480/2014 (pdf 625 kB) a v Návštěvním řádu KRNAP. Z výsledků monitoringu se budou odvíjet další rozhodnutí Správy KRNAP. Je důležité upozornit také na to, že pořádání hromadných akcí pro veřejnost na území KRNAP (např. skialpinistických a lavinových kurzů a túr) je ze zákona zakázáno. K takové činnosti je nutné předem získat výjimku ze zákona udělenou Správou KRNAP. Bez získané výjimky se jedná o nelegální akci.Skrýt nabídku