Přeskočit na obsah


Srážky

Krkonoše patří mezi naše pohoří s nejbohatší srážkovou činností. Množství srážek přibývá s nadmořskou výškou; ve vyšších polohách v celoročním úhrnu převažují pevné formy srážek (sníh, kroupy, námraza) nad dešťovými. Na úpatí ročně spadne asi 800 mm, na hřebenech 1 200 až 1 400 mm. Ještě vyšší srážky jsou však v údolních polohách − Špindlerův Mlýn má 1 322 mm a Pec pod Sněžkou dokonce 1 405 mm srážek ročně.

Nejvyšší úhrn srážek v Krkonoších je na většině míst v srpnu, v důsledku západního proudění a četných bouřek. Nejnižší srážky jsou naopak v jarních měsících (s minimem v březnu), což si s ohledem na množství sněhu a dostatek tavných vod často ani neuvědomujeme. Roční úhrny jsou však v jednotlivých letech velmi proměnlivé.

Výjimečně se vyskytují i dešťové srážky, mající charakter živelných pohrom, které vyvolávají přívalové a povodňové vlny a časté jsou i sesuvy zemních lavin (mur). Při takových situacích místy spadne l00–200 i více mm srážek za den (např. Obří důl a okolí Sněžky, 29. 7. l897 − 240 mm, což je průměrný úhrn za 2 měsíce).
 Skrýt nabídku