resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

TZ: Zachraňujeme památnou lípu v Horním Maršově

30. 4. 2025 Aktuality

Dnes proběhlo odborné ošetření památné lípy srdčité (Tilia cordata), která roste u fary v Horním Maršově. Jedná se o mimořádně cenný strom, jehož stáří se odhaduje na 450 let. Díky svému vzrůstu, jedinečnému habitatu a historickému významu patří k nejvýznamnějším dřevinám Krkonoš. Je snad tím nejstarším stromem ve východních Krkonoších a poslední žijící lípou z původní aleje vedoucí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Před postavením márnice na blízkém hřbitově bylo tradicí, že zemřelí byli položeni pod korunu této lípy, kde dostali požehnání.

Stromolezci zredukovali objem koruny o cca 20 %, náročnou práci museli udělat z vysokozdvižné plošiny. Foto: Radek Drahný, archiv Správy KRNAP.
Stromolezci zredukovali objem koruny o cca 20 %, náročnou práci museli udělat z vysokozdvižné plošiny. Foto: Radek Drahný, archiv Správy KRNAP.

V loňském roce nechala Správa KRNAP zpracovat podrobný fytopatologický průzkum tohoto solitérního stromu. Jeho výsledkem bylo, že strom vykazuje známky výrazné infekce dřevními houbami, což představuje významné riziko selhání větví nebo celého kmene rozlomením. Přístrojové testy, včetně akustického tomografu a tahové zkoušky, potvrdily sníženou stabilitu dřeviny. Hodnocený památný strom se nachází v prostředí, kde prakticky ze všech stran hrozí, že jeho padající větve poškodí majetky třetích osob (budovy, komunikace). Zároveň roste v místě, kde je vysoká frekvence pohybu osob. Z těchto důvodů je potřeba věnovat stromu intenzivní arboristickou péči, aby byla zajištěna maximální možná úroveň jeho provozní bezpečnosti.

V rámci prováděných biologických hodnocení v letech 2023 a 2024 byla dřevina označena za vysoce biologicky hodnotnou pro letouny (netopýry, vrápence apod.) i bezobratlé. U dřeviny bylo pozorováno velké množství cenných habitatů umožňujících existenci ohrožených či zvláště chráněných druhů, na které je nutné brát ohled v rámci navrhovaného plánu péče o tuto dřevinu.

„Staré stromy, jako je maršovská lípa, nejsou jen krásné a důstojné součásti naší krajiny – jsou zároveň nepostradatelným útočištěm řady ohrožených druhů živočichů. Biologické průzkumy ukazují, že právě tito staří velikáni hrají klíčovou roli i v podpoře biodiverzity. V Krkonoších jich bohužel mnoho nezbývá, o to důležitější je každého takového strážce přírody a zároveň strážce paměti chránit,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Ošetření, spočívalo v obvodové redukci koruny s cílem snížit výšku a náporovou plochu koruny a odlehčení přetížených větví a zdravotním řezu. Následně stromolezec zkontroloval všechny již dříve instalované dynamické bezpečnostní vazby. A nově přidal další statické podkladnicové[1] vazby v kosterním větvení s cílem zajištění kosterních větví před možným vylomením. Pokud lípa na provedené ošetření zareaguje dobře, pokusíme se v následujícím roce zlepšit její vitalitu aplikací technologie stromové makroinjektáže[2].

Tato opatření mají za cíl stabilizovat dřevinu, zvýšit její provozní bezpečnost a podpořit její dlouhodobé zachování na místě. V dalších letech budou následovat pravidelné kontroly, přístrojová měření a případné další zásahy podle reakce stromu na provedenou péči.

Prosíme občany o pochopení případných omezení v bezprostředním okolí stromu během provádění zásahu a děkujeme za respektování dočasných opatření.


[1] Statická podkladnicová vazba je šetrná ke stromům, protože má snížený kontakt s kůrou pomocí dřevěných podkladnic. Je sestavená z nosného ocelového lana, které obepíná kmen, lanových svorek a podkladnic. Právě ty instalované mezi kmen a ocelové lano chrání strom před oděrem.

[2] Jedná se o speciální arboristickou metodu. Stromům lze tímto způsobem účinně aplikovat výživu a podpůrné látky s cílem zlepšit jejich fyziologickou vitalitu a prodloužit životaschopnost.

Další informace o aktuálním dění v Krkonošském národním parku najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz