Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a na sedm desítek dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky.
Právě dnes slaví Krkonošský národní park 59 let od svého vyhlášení. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem.
Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy EUROPARC v rakouském Pamhagenu u Neziderského jezera se dostalo začátkem května významného ocenění správám našich národních parků a jejich přeshraničním protějškům.
Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky.
Zaměstnanci Správy KRNAP již několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš.
V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty, které jsou cennými lučními společenstvy nebo jsou významné z hlediska krajinného rázu.
Při v pořadí dvanáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP[1] se laureáty stalo osm význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
Brzy nastane doba, kdy začínají žáby migrovat na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť.
Správa Krkonošského národního parku již druhým rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů.
Český svaz ochránců přírody Hradec Králové a JARO Jaroměř v úzké spolupráci s dalšími partnery spouští v českých Krkonoších mezinárodní projekt LifeApollo2020 zaměřený na aktivní ochranu jednoho z největších a nejohroženějších motýlů Evropy - jasoně červenookého.
Zvýšení bezpečnosti stráže přírody, schopnosti deeskalace hrozícího konfliktu a kompetence eliminovat případného agresivního útočníka má za cíl cyklus seminářů o umění sebeobrany, který pro strážce připravila Správa Krkonošského národního parku společně se zástupci České Krav Maga Asociace (ČKMA).