Původ konceptu HCVF
Koncept HCVF byl zaveden v roce 1999 organizací FSC® (Forest Stewardship Council®) jako nástroj pro ochranu cenných lesních území v rámci odpovědného lesního hospodaření. Následně byl rozpracován organizací Proforest, která vytvořila základy pro mezinárodní metodiku, dnes spravovanou v rámci HCV Resource Network.
Tato síť zajišťuje metodický rozvoj, aktualizaci standardů a podporu pro jednotlivé země i certifikační organizace. Koncept HCV je součástí mezinárodně uznávaných nástrojů pro udržitelný management přírodních zdrojů, zejména v rámci FSC certifikace.
HCVF v lesích Správy KRNAP
První vymezení proběhlo již v roce 2009 v rámci přípravy na první certifikační audit. V průběhu změn Českého standardu FSC®, v dalších letech, docházelo k úpravám vymezení podle platných pravidel (Správa KRNAP je držitelem certifikátu FSC®, licenční kód FSC-C005056)
Současně platný Standard (FSC-STD-CZE-02-2024 CZ) a zároveň připravované nové lesní hospodářské plány s sebou přinášejí nutnost komplexní revize a nové vymezení.
Zařazení do jednotlivých kategorií je provedeno na základě platné zonace, vyhlášení Evropsky významné lokality, Ptačí oblasti Krkonoše a pravidelného monitoringu druhů, pro něž jsou vymezovány lokality se specifickým režimem.
Vzhledem k cílům a poslání národního parku je třeba konstatovat, že požadavky, které jsou kladeny obecně na úvahu o škodlivých hospodářských činnostech, jsou zahrnuty již do tvorby základních dokumentů pro management, zásad péče (dále ZP) a lesních hospodářských plánů (dále LHP). Implementace těchto požadavků naplňuje charakter úvahy o škodlivých činnostech nebo negativních vlivech pro jednotlivé kategorie HCVF.
Monitoring dopadů managementových opatření na jednotlivé kategorie HCVF je prováděn každoročně nebo v delším časovém horizontu pro jednotlivé kategorie podle jejich charakteru a rozsahu plánovaných managementových opatření.
- HCVF 1 – Oblasti s významnou koncentrací biologické rozmanitosti, včetně endemických či ohrožených druhů
- HCVF 2 – Rozsáhlé lesní oblasti na úrovni krajiny, které jsou důležité na globální, regionální nebo národní úrovni a obsahují životaschopné populace většiny přirozeně se vyskytujících druhů
- HCVF 3 – Vzácné, ohrožené nebo zanikající ekosystémy a biotopy
- HCVF 4 – Oblasti poskytující klíčové ekologické služby, jako je ochrana povodí nebo prevence eroze
- HCVF 5 – Oblasti zásadní pro uspokojení základních potřeb místních komunit, například pro získávání potravy nebo vody
- HCVF 6 – Oblasti s významným kulturním, archeologickým nebo historickým významem
Grafické vymezení
Grafické vymezení je přehledně dostupné na veřejném mapovém serveru Správy KRNAP (https://ags.krnap.cz/mapy/prohlizecka/). V menu v pravé části obrazovky vyberte sekci Management lesa, v ní pak Lesy s vysokou hodnotou FSC 2025. Jednotlivé kategorie jsou barevně odlišeny a lze je vypnou a zapnout pro překrývající se zobrazení.
Použité zdroje:
Forest Stewardship Council. FSC Principles and Criteria for Forest Stewardship. Version 5-2. Bonn: FSC International, 2015. ISBN 978-94-6107-063-8.
HCV Resource Network. Common Guidance for the Identification of High Conservation Values. Oxford: HCVRN, 2013. Dostupné z: https://hcvnetwork.org
Proforest. A practical guide for the identification of High Conservation Values. Oxford: Proforest, 2008. ISBN 978-0-9558157-0-1.
FSC ČR. Národní standard FSC pro Českou republiku. FSC-STD-CZE-01-2018. Brno: FSC Česká republika, 2018. Dostupné z: https://cz.fsc.org
Zásady péče pro KRNAP a jeho ochranné pásmo, dostupné na www.krnap.cz
Lesní hospodářské plány pro LHC Harrachov, Vrchlabí, Maršov. Dep. KRNAP