resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

TZ: Děkujeme, že odnášíte odpadky

1. 9. 2023 Aktuality

Končí letní prázdniny a s nimi hlavní část letní turistické sezóny v Krkonoších. A my jsme rádi, že můžeme napsat větu: „Letos jsou návštěvníci Krkonoš mnohem pořádnější než v minulosti.“ Najít pohozený odpadek vedle turistické cesty je ojedinělé. Výjimkou je ale vrchol a přilehlé okolí Sněžky, kde se návštěvníci nezdráhají použít jako odpadkový koš prakticky cokoliv – ať už je to přepravní vak na stavební materiál nebo míchačka firmy, která zde buduje lavičky pro turisty.

Foto: Andrea Svobodová, Správa KRNAP
Foto: Andrea Svobodová, Správa KRNAP

Několik let trvající snaha Správy KRNAP a dalších partnerů předat veřejnosti myšlenku, že co si do hor přináším, to si z nich také odnáším, zdá se, přináší své ovoce. Místem, kde to stále ještě nefunguje, je vrchol Sněžky. Při našich každodenních službách na vrcholu vždy nasbíráme jeden, často ale i několik pytlů odpadků. Většina odpadků má polské etikety.

Mnozí návštěvnici neexistenci odpadkových košů na vrcholu kreativně řeší tím, že jako odpaďák využívají jakýkoli možný prostor. Ať to už je železná trubka, kterou používají jako popelník, nebo míchačka, jejíž buben jsou schopni během hodiny naplnit odpadky. Stavební firma pracující na Sněžce musela opakovaně řešit po okraj naplněné přepravní vaky na stavební materiál.

Děkujeme všem, kteří pochopili, že Krkonošský národní park je především přírodou, kde není možné očekávat nainstalované odpadkové koše jako v parku ve městě – jednak kvůli problematickému a nákladnému svozu, ale také kvůli rozfoukávání odpadků větrem a jejich roznášení zvířaty a ptáky. Ostatní návštěvníky prosíme, ale si i oni své odpadky z hor laskavě odnášeli. Děkujeme.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap.

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz