resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

TZ: Rok Harrachů začal v Krkonoších, tento týden se symbolicky uzavírá

11. 12. 2023 Aktuality

Letošní Rok Harrachů začal 26. ledna v nejstarší stále existující sklárně v Evropě, někdejší hraběcí harrachovské sklárně na Novém Světě v Harrachově a tento týden se symbolicky uzavře. V Národním muzeu bude zítra po letech čekání slavnostně odhalena busta Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha podle návrhu sochaře Bohumila Kafky z roku 1910. Zítřek, 12. prosinec, je úmrtním dnem hraběte Jana (+1909) a na jeho počest se v 15.00 rozezní zvony na řadě míst České republiky. Letošní Rok Harrachů symbolicky uzavřou vánoční prohlídky zámku Hrádek u Nechanic, které končí tuto neděli 17. prosince. V Krkonoších s připomínáním dědictví Harrachů ale nekončíme.

Pohled od Medvědí boudy na Strmou stráň, archiv Správy KRNAP
Pohled od Medvědí boudy na Strmou stráň, archiv Správy KRNAP

V úterý 12. 12. se v 15.00 rozezní na počest českého vlastence, mecenáše, hospodáře a milovníka Krkonoš Jana Nepomuka Františka hraběte z Harrachu zvony ve zvonici u pražského chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, v kostele sv. Vavřince v Jilemnici i ve Vrchlabí, sv. Petra ve Špindlerově Mlýně, sv. Josefa v Dolním Dvoře, sv. Kateřiny v Mladých Bukách, sv. Jakuba Většího v Poniklé, sv. Václava v Harrachově, sv. Michaela v Rokytnici nad Jizerou, sv. Prokopa v Jablonci nad Jizerou, sv. Mikuláše v Horní Branné, Povýšení sv. Kříže v Kuníně a zvonici zámku Hrádek u Nechanic.

V 18.00 se pak v Panteonu historické budovy Národního muzea na pražském Václavském náměstí koná slavnostní odhalení busty Jana Nepomuka Františka Harracha, jejíž návrh připravil sochař Bohumil Kafka již krátce po skonu hraběte Jana, ovšem k její realizaci dochází až nyní, po téměř 113 letech, péčí Společnosti Národního muzea a Národního muzea. Harrachova busta bude umístěna do poloviny ledna 2024 v Panteonu, následně bude přesunuta nad slavnostní interiérové schodiště historické budovy muzea mezi ostatní busty osobností, jež se o Národní muzeum zasloužily.

Rok Harrachů připravil jako součást dlouhodobého cyklu Po stopách šlechtických rodů Národní památkový ústav. Protože stopa a dědictví tohoto starého českého šlechtického rodu je klíčové pro Krkonoše a, konec konců, i pro Krkonošský národní park, nezůstali jsme celý rok stranou ani my. V Krkonošském muzeu v Jilemnici proběhla série osmi tematických přednášek, kterých se zúčastnilo celkem více než 800 lidí, připravili jsme, spolu s Městem Jilemnice a Spolkem železniční historie Martinice v Krkonoších v polovině června celodenní slavnost a muzejní noc s tématem rodu Harrachů, při níž byla zároveň otevřena výstava Ve znamení tří pštrosích per. Nechyběla i řada dalších akcí jako představení nové knihy a koncert.

V Krkonoších si ale hraběte Jana budeme připomínat i v roce 2024, kdy slavíme 120 let od vyhlášení první přírodní rezervace v našich nejvyšších horách, kterou vyhlásil právě Jan Nepomuk hrabě Harrach v roce 1904 na Strmé stráni v Labském dole.

Další informace o průběhu letošního roku Harrachů najdete na sociálních sítích pod hashtagem #RokHarrachu, případně #VznesenostZavazuje.

 

Další informace o aktuálním dění v Krkonošských muzeích Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/krkonosskemuzeum

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz