resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

TZ: V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu

21. 9. 2023 Aktuality

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.

Jak ukazují dlouhodobé výsledky analýzy velkých dat mobilních operátorů [1], stejně jako sčítače návštěvníků na vstupech do klidového území KRNAP, ale také naše vlastní zkušenosti z terénu i od krkonošských boudařů, podzim je v Krkonoších dobou, kdy návštěvnost po letních prázdninách logicky klesá. Pokud si ale chcete krkonošskou přírodu vychutnat opravdu v klidu, doporučujeme navštívit naše hory nejlépe ve všední den, ideálně pár dní zůstat, a vynechat dny sváteční, například blížící se prodloužený víkend se Dnem české státnosti (sv. Václav 28. září).

Nejnavštěvovanějším místem Krkonoš zůstává nadále vrchol nejvyšší hory Česka – Sněžka. V roce 2022 se tu denně v průměru objevilo 1 445 lidí. Rekordy z léta a podzimu 2020 a 2021 se už loni neopakovaly, přesto tu v období výročí vzniku republiky (28.–29. října) bylo 5–6 000 lidí denně. Letošní návštěvnost Krkonoš se zdá být ještě o něco nižší než v roce 2022 – ovšem zatím vycházíme jen z odhadů a zkušeností z terénu a od ubytovatelů. Třeba v západních Krkonoších u rozhledny Štěpánka či na Pasecku či Vysocku si podzimní atmosféru užijete s jistotou poklidu a bez zástupů dalších návštěvníků.

Na vaši návštěvu se těší i naše Krkonošská muzea s expozicemi ve Vrchlabí, Jilemnici, Pasekách nad Jizerou či Harrachově, harrachovské Muzeum skla, Hornické muzeum či Ski muzeum, Muzeum lyžování v Dolní Branné, výroba skleněných ozdob Rautis v Poniklé a spousta dalších krásných míst v Krkonoších. Nově se můžete těšit na Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš, které se veřejnosti otevře 19. října v budově bývalého vrchlabského augustiniánského kláštera.

Pokud jde o krkonošská horská střediska, vcelku bez překvapení můžete s nejvyšší návštěvností počítat ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Harrachově či Janských Lázních. Naopak klid a pohodu můžete očekávat na Benecku, Pomezních Boudách či v Rokytnici nad Jizerou.

Přejeme vám, ať se vám krkonošský podzim i letos líbí a prosíme, buďte při své návštěvě ohleduplní a přívětiví k přírodě i ke všem ostatním návštěvníkům. Důležitá je o otázka bezpečnosti v horách, o které si může přečíst zde: https://www.krkonose.eu/bezpecne-po-horach. Inspiraci k vašim podzimním výletům pak najdete například na https://www.krkonose.eu/podzim-kouzli-v-krkonosich-prijedte-se-podivat. Stále platí základní pravidla, že vše, co si do hor přinesete, si zase odneste zpátky do civilizace, v klidovém území národního parku se držte pouze na značených cestách a při svých túrách mějte své psí přátele bezpečně u sebe, ideálně na vodítku. Děkujeme a přejeme šťastnou cestu.

Analýza návštěvnosti – výsledné grafy


Poznámka:
[1] Výsledky analýzy návštěvnosti za roky 2021 a 2022 najdete v pdf (10 MB) ke stažení na adrese https://www.krnap.cz/media/migd2min/analyza_navstevnosti_krkonos_rok_2022_31_3_2023-upraveno.pdf

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap.

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz