resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

TZ: Vyhněte se davům. Objevte Neznámé Krkonoše

3. 8. 2023 Aktuality

Letní turistická sezona se překlopila do své druhé poloviny a první zpětná vazba od podnikatelů v cestovním ruchu říká, že návštěvnost Krkonoš je letos menší než v loňském roce. Přesto jsou stále místa, která jsou návštěvníky přeplněná. O to důležitější je zdůraznit nabídku Správy KRNAP a Svazku měst a obcí Krkonoše k vícedenní návštěvě našich hor a jejich poznávání, především míst, která lidi odjinud možná nenapadnou hned „na první dobrou“. K tomu směřují třeba produkty Neznámé Krkonoše nebo Opravdové Krkonoše, které se těší velké popularitě mezi turisty vyhledávajícími cestovním ruchem méně zatížené lokality.

Turisté na Cestě česko-polského přítelství, Kamila Antošová
Turisté na Cestě česko-polského přítelství, Kamila Antošová

„Máme informace od místních ubytovatelů, že hostů je letos méně, odhadem tak o 10 %. Samozřejmě vrchol Sněžky je tradiční cíl, kam míří velké množství návštěvníků. Ostatní části hor ale nabízejí klidná místa i bez toho, že byste se prodírali davy turistů,“ říká ředitelka Svazku měst a obcí Krkonoše Eva Šulcová. Pozornost turistů od přetížených hřebenů k méně známým místům přitahují Neznámé Krkonoše (https://neznamekrkonose.cz/) a od letošního roku také nově projekt Opravdové Krkonoše (https://www.krkonose. eu/ opravdove-krkonose), který je zaměřen na vícedenní putování po horských boudách.

V posledních letech se také značně změnila struktura návštěvnosti. „Snížil se podíl zahraničních návštěvníků a naopak zvýšil podíl jednodenních návštěv. To je špatně pro přírodu a životní prostředí, ale i pro region, jehož ekonomika je do velké míry závislá právě na turistech, kteří Krkonoše navštíví, ubytují se a čerpají z bohatství zdejší přírody a kultury,“ říká náměstek ředitele Správy KRNAP Mgr. Jakub Kašpar. „Rádi bychom tedy lidi pozvali – přijeďte k nám, ubytujte se aspoň na pár dní a objevte Krkonoše, jak je neznáte. Je jasné, že na nejvyšší kopec Česka se chce podívat každý, ale možná to není nutné opakovat každý rok a je tu spousta dalších skvělých míst k vidění,“ dodává.

Správa KRNAP k monitoringu návštěvnosti zejména ve vrcholové části hor používá síť stacionárních sčítacích zařízení, která poskytují informace o průchodech, resp. průjezdech. Není bez zajímavosti podívat se na přehled 10 nejvytíženějších cest v Krkonoších. Těm návštěvníkům, kteří vyrážejí do Krkonoš za klidem, mohou tyto informace pomoci naplánovat jejich výlety tak, aby nebyli nuceni chodit v davu lidí.

Podle očekávání jsou nejvytíženějšími trasami cesty vedoucí na Sněžku a k prameni Labe. Prakticky všechny cesty z tohoto výběru najdeme ve vrcholových partiích Krkonošského národního parku. Ve výběru jsou i tři polské cesty, které jsou přímo na hranici, resp. částečně zasahují na české území. Uvedené hodnoty jsou denní průměry, které zaznamenaly sčítače umístěné u cest. Ze zkušeností ale víme, že sčítače detekují cca v průměru 60–70 % reálných průchodů (dle lokace a vytíženosti cest – např. na cestě u Výrovky, kde chodí lidé v davu, to může být jen 50 %, na úzkých pěšinách, kde turisté jdou v řadě za sebou, je účinnost sčítačů i více než 90 %).

pořadí

denní průměr
(červenec 2022)

sčítač/turistická cesta

poznámka

1

2500

řetězová cesta na Sněžku (červená)

PL

2

1800

Jubilejní cesta (modrá)

PL

3

900

Cesta CZ–PL přátelství (červená)

PL

1

1000

Labská bouda (červená)

CZ

2

1000

Sněžka (žlutá, pod lanovkou)

CZ

3

800

Jelenka – Sněžka (modrá, červená)

CZ

4

700

Úpské rašeliniště (modrá)

CZ

5

600

Výrovka – Kaplička (červená

CZ

6

550

Mohyla Hanče a Vrbaty (zelená)

CZ

7

500

Pramen Labe (žlutá)

CZ

8

500

Bufet – Výrovka (červená)

CZ

9

500

Černá hora – Václavák (žlutá, červená)

CZ

10

350

Obřím dolem na Sněžku (modrá)

CZ

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/sprava.krnap.

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz