Přeskočit na obsah


Expozice Šindelka – Harrachov

V důsledku opatření proti šíření epidemie onemocnění covid-19 uzavírá s platností od pondělí 12. října do odvolání, minimálně však do 25. října 2020, Správa KRNAP pro veřejnost expozice Krkonošských muzeí v Harrachově, Jilemnici, Pasekách nad Jizerou a Vrchlabí.

Návštěvní doba:

út–ne 9.00–12.00 13.00–17.00
Vstupné: plné 40,- | zvýhodněné 20,- Kč / 10,- Kč | rodinné 90,- Kč / 70,- Kč

Zvýhodněné vstupné: děti od 6 do 15 let, studenti, důchodci, držitelé průkazu ZTP a ZTPP / děti do 6 ti let ve skupinách
Rodinné vstupné: 2 dospělí a max. 3 děti / 2 dospělí a max.3 děti v rámci regionu - Harrachovcard

V budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka, se od počátku 19. století vyráběla střešní krytina – šindel. Dnes už se tady ale nic nevyrábí, posledních 60 tisíc šindelů bylo v roce 1934 použito na střechu staré Labské boudy. Žulový dům je dnes jako jedna z expozic Krkonošských muzeí otevřen každému zájemci o lesnictví a myslivost, ať se již bude chtít seznámit s málo známými a dodnes aktuálními obory lidské činnosti, nebo jen strávit příjemnou chvilku za sychravého počasí.

Přezimovací obůrka je součástí myslivecké expozice

Hluboké lesy pokrývají velkou část Krkonošského národního parku a péče o ně stojí naše lesníky nemalé úsilí. V expozici vám rádi předvedeme, jak se les pěstuje, ale také jak a proč se v něm těží dříví. Nedílnou součástí krkonošských lesů je i zvěř. O tu je třeba správně pečovat, aby v Krkonoších prospívala, ale zároveň nepůsobila nadměrné škody na lesních porostech. Na vlastní oči v naší expozici uvidíte i přezimovací obůrku a pestrou zvířenu žijící v lesích. V celé expozici tak můžete napočítat 32 vycpaných zvířat, mezi kterými nechybí jelen, srnec, nebo divočák.

Nejen pro zájemce o historii je připraven funkční model klauzy – zařízení, která byla v Krkonoších od 16. století budována za účelem splouvání vytěženého dříví po vodě do nižších poloh. V našem mini-kinosálu se prostřednictvím několika krátkých filmů můžete nechat unést dechberoucími záběry krkonošských lesů a horských masivů.
 


Kontakt:

Lesnická a myslivecká
expozice Správy KRNAP
Harrachov 269
512 46
tel.: 481 528 310
e-mail: sindelka(zavináč)krnap.czSkrýt nabídku