resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

Hravá zvířátková naučná stezka v Janských Lázních

č. 1220900070

Popis projektu:

Na území KRNAP a jeho OP se ročně pohybuje cca 3,5 mil. osob a stráví zde kolem 11,5 mil. osobodnů. Z analýzy návštěvnosti vyplývá, že opatření proti šíření pandemie COVID-19 způsobila cca čtvrtinový pokles návštěvnosti, ale v prvním pololetí 2022 se návštěvnost KRNAP vracela k hodnotám z let 2017–2019.

Významným fenoménem Krkonoš je velmi krátká vegetační doba. Ta je na hřebenech kolem 70 dní v roce, pro srovnání pak v Praze je to asi 240 dní. Vegetační doba mimo jiné znamená to, že návštěvníky poškozená příroda – např. sešlap vegetačního krytu, se sukcesními procesy „opravuje“ cca 3x pomaleji. Kombinace obrovské návštěvnosti na jednotku plochy je v poměrně malém Krkonošském národním parku pro živou přírodu extrémně nebezpečná a jen stěží budeme hledat podobnou kombinaci nevýhodných faktorů v jiném zvláště chráněném území.

Hravé naučné stezky jsou primárně určeny pro rodiny s menšími dětmi, jsou přístupné pro kočárky, jsou turisticky nenáročné. Jejich optimální délka je cca 1–2 km s malým převýšení. Jsou instalovány v těsné blízkosti některého z krkonošských středisek. Jednoduše na sedmi informačních cedulích interpretují vybranou biotu krkonošské přírody. Největším benefitem stezky je jednoduchý herní prvek u každé informační cedule.

Místo pro instalaci navrhované Hravé naučné stezky je vybráno tak, aby koncentrovala prostorově rozptýlené návštěvníky do míst, kde je zanedbatelné nebezpečí poškození dochovaného stavu přírody jejich pohybem. Nepředpokládáme, že realizace této etapy projektu povede ke zvýšení celkové návštěvnosti KRNAP. Zkušenosti stávajících obdobných stezek ukazují, že tento typ terénního vybavení pro návštěvníky je skutečně atraktivní a veřejností vítaný. Vede ale k (pro ochranu přírody) jejich výhodnější distribuci na území KRNAP.

Vkusné začlenění prvků terénního mobiliáře do krajiny zvyšuje atraktivitu vyhrazené trasy a přispívá k pohodě a informovanosti malého i velkého návštěvníka. Celkově pak výše uvedená opatření přispívají nenásilnou formou k soustředění klientely do míst k jejich pohybu vyhrazených. Návštěvník, kterému se na vyhrazené trase líbí, nevyhledává místa jiná. Tak je přijatelnou nerepresivní metodou chráněno území, kde je volný pohyb turistů kvůli zájmům ochrany přírody (podpoře biodiverzity) nežádoucí a v té souvislosti ze zákonného hlediska zakázaný.

Body s navrhovanými informačními tabulemi naučné stezky budou zaznamenány do mapy použitím mapového podkladu geografického informačního systému Správy KRNAP. Grafické prvky a vytvoření obrázků, výroba stojanů a jejich instalace, návrh, výroba, instalace herních prvků v terénu budou řešeny externím dodavatelem.

Cíl projektu:

  • Hravá zvířátková naučná stezka
    – bude vybavena úvodní informační cedulí, dalšími šesti informačními cedulemi interpretující určitou vlastnost nebo chování vybraného zvířete, sedmi 3D hlavocvičnými herními prvky rovněž zaměřených na vybranou vlastnost vč. siluety vybraného zvířete na koncové zastávce stezky, u které se může dítko absolvující stezku vyfotit (a poslat přátelům nebo sdílet na sociální síti), 3 sedacími komplety. Tématem HNS budou takové druhy krkonošských živočichů, které jsou významné pro KRNAP. Nepůjde o obecnou učebnici zoologie v terénu, ale vybavení striktně cílené na místní téma, což je v souladu s Koncepcí práce s veřejností a EV Správy KRNAP. Informační tabule budou vyrobeny gravírovací technikou z tvrdého dřeva opatřeného různě barevným ochranným nátěrem. Herní prvky budou vyrobeny s převahou přírodních materiálů, ostatní materiály budou použity pouze v nezbytně nutné míře. Interpretační prvky a jejich okolí budou splňovat bezpečnostní požadavky po dobu udržitelnosti projektu.
  • Oprava cesty
    – ručně budou opraveny drobné nerovnosti na povrchu a odvodňovací svodnice nekatastrované cesty zvané Luční, podél které bude HNS instalována. Cesta má kamenito-hlinitý nezpevněný povrch a její délka je cca 500 bm. Rozpočet na tuto část projektu je stanoven kvalifikovaným odhadem na částku 300 Kč/bm. Opravu zajistí externí dodavatelská firma.
Harmonogram projektu:
Zahájení realizace projektu: 1. 4. 2023
Ukončení realizace projektu: 30. 6. 2024

Celkové výdaje projektu činí 690 955,00 Kč. Projekt je podpořen prostředky ze Státního fondu životního prostředí České republiky ve ve výši 587 311,75 Kč.